Uniwersytet Pedagogiczny z Pedagogiczną Biblioteką Cyfrową realizują postulat bezpłatnego dostępu do

2010-10-24

Z okazji mijającego tygodnia Open Access (18 - 24 października 2010 r.), warto przypomnieć, że Uniwersytet Pedagogiczny z Pedagogiczną Biblioteką Cyfrową znajduje się wśród 19 polskich instytucji zarejestrowanych w serwisie DOAR (Directory of Open Access Repositories), które realizują postulat bezpłatnego dostępu do wiedzy oraz ideę otwartej nauki.

Oprócz zdigitalizowanych dokumentów stanowiących dorobek naukowy pracowników (książek, artykułów z czasopism, materiałów z konferencji) w Pedagogicznej Bibliotece Cyfrowej w kolekcji Materiały dydaktyczne znajdują się dokumenty typu born digital, które powstały specjalnie na potrzeby realizowanych w Uniwersytecie Pedagogicznym różnych form kształcenia, wśród nich są: wykłady, prezentacje multimedialne, animacje, instrukcje do ćwiczeń, wykazy literatury i in.

The Directory of Open Access Repositories - OpenDOAR jest listą repozytoriów dokumentów cyfrowych uczelni z całego świata. Została ona opracowana w ramach projektu OpenDOAR przez Uniwersytet w Nottingham (Wielka Brytania) oraz Uniwersytet w Lund (Szwecja).

Dorota Witczak, 24 października 2010 r.