Archiwalia Uniwersytetu Pedagogicznego w Pedagogicznej Bibliotece Cyfrowej

2011-05-16

Z okazji 65 rocznicy powstania Uniwersytetu Pedagogicznego zdigitalizowano i opracowano wybrane przez pracowników Archiwum materiały archiwalne, głównie maszynopisy z lat 1945-1947 dotyczące Państwowego Pedagogium oraz Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która miała kontynuować tradycje przedwojennego Pedagogium. Archiwalia umieszczono w nowo powstałej Kolekcji Archiwum UP i Podkolekcji Państwowe Pedagogium. Wśród dokumentów znajdują się sprawozdania dla Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego, pisma do Ministerstwa Oświaty i Kuratorium, okólniki, wykazy kadry nauczycielskiej Pedagogium, legitymacje służbowe, protokoły z konferencji, które stanowią cenne źródło dla badaczy historii szkolnictwa.

Oprócz materiałów archiwalnych udostępniono w PBC cyfrowe kopie:

a także najbardziej znanych publikacji książkowych Henryka Rowida, czołowego działacza oświaty okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, dyrektora Pedagogium:
Treść publikacji Henryka Rowida dostępna jest wyłącznie z terminali Uniwersytetu Pedagogicznego
Dorota Witczak, 16 maja 2011 r.