Księgozbiór profesora Roberta Mühlhera w Pedagogicznej Bibliotece Cyfrowej

2010-03-16

Prywatny księgozbiór profesora Roberta Mühlhera został zakupiony przez Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego i przekazany Bibliotece Instytutu Neofilologii (3) przy ul. Studenckiej 5 w Krakowie (pokój 407). Zakup liczący 3500 pozycji sfinansowały kluby rotariańskie z Polski i Niemiec: Dortmund-Westentor, Hamburg-Bergedorf, Herzogtum Lauenburg-Mölln, Kraków-Centrum, Kraków-Wanda, Kraków-Wawel, Lübbecke/Westfalen, Oświęcim, Ratzeburg-Alte Salzstrasse.

Profesor Robert Mühlher (1910-2003) był znanym austriackim badaczem literatury niemieckiej i austriackiej oraz jednym z najwybitniejszych badaczy niemieckiego romantyzmu. Prof. R. Mühlher ukończył w 1932 roku anglistykę i germanistykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 1938-1954 pracował w Dziale Katalogów Austriackiej Biblioteki Narodowej Österreichische Nationalbibliothek. W 1952 roku obronił pracę habilitacyjną dotyczącą mitu, psychologii oraz twórczości poetyckiej XIX i XX wieku Dichtung der Krise. Mythos und Psychologie in der Dichtung des 19. und 20. Jahrhunderts. W latach 1954-1980 wykładał literaturę niemiecką na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jego liczne publikacje odnoszą się do twórczości pisarzy romantycznych przede wszystkim Ernsta T. A. Hoffmanna, Josepha von Eichendorffa, Heinricha von Kleista oraz literatury austriackiej XIX i XX wieku.

Schopenhauer, Arthur: Die Welt als Wille und Vorstellung. Bd. 1
Księgozbiór prof. R. Mühlhera obejmuje przede wszystkim XIX i XX wieczne teksty literackie oraz prace na temat historii teatru austriackiego.

W Pedagogicznej Bibliotece Cyfrowej w Kolekcji Dziedzictwo Kulturowe --> Książki (1801-1945) udostępniono treść 154 pozycji z księgozbioru, głównie książek w języku niemieckim, takich autorów jak Johann Wolfgang von Goethe, Franz Grillparzer, Johann Gotfried Herder, Ernst T. A. Hoffmann, Heinrich von Kleist, Adolf Stern, Christoph Martin Wieland, Arthur Schopenhauer i in.

Dorota Witczak, 16 marca 2010 r.
(na podst. informacji uzyskanych od dr Aleksandry Bednarowskiej oraz dr. Martina Langnera z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego).