Otwarte Konwersatoria w Uniwersytecie Pedagogicznym

2012-05-02

Od 2009 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym odbywa się Konwersatorium Popularyzacji Wiedzy Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego, na które zaprasza wszystkich chętnych Dziekan Wydziału prof. UP dr hab. Władysław Błasiak. Celem Konwersatorium jest popularyzacja wiedzy z zakresu matematyki, astronomii, fizyki, techniki oraz informatyki. Dotychczas przeprowadzono 21 wykładów. Na poprzednich spotkaniach mieliśmy m. in. okazję poznać tajemnice liczby π, dowiedzieć się jak zrobić tęczę, jak otrzymać diament, uzyskać odpowiedź na pytanie czy jesteśmy sami we Wszechświecie i jaka tajemnicza energia go wypełnia oraz jak przeprowadzić wykład marzeń.

Ostatni wykład Tajemnice mikroświata w zajmujący sposób przedstawił prof. Jan Rajmund Paśko w asyście dr Iwony Stawoskiej. Podczas wykładu słuchacze mieli możliwość spojrzenia na mikroświat oczami chemika.

„Otaczający nas świat w naszym odczuciu jest jednolity. Odnosimy wrażenie, że w kawałku lodu nic się nie dzieje, podobne odczucie mamy, gdy patrzymy na spokojną powierzchnię wody. To, co odbieramy naszymi zmysłami, określamy jako świat makro. Aby wyjaśnić, na czym polega topnienie lodu lub wrzenie wody musimy rozważyć procesy zachodzące w mikroświecie. Makroświat odbieramy naszymi zmysłami, natomiast mikroświat jest poza bezpośrednim zasięgiem naszych zmysłów. O procesach zachodzących w mikroświecie wnioskujemy na podstawie licznie przeprowadzanych badań. Na ich podstawie tworzymy model budowy mikroświata i zachodzących w nim procesów. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich modeli graficznych możemy dowiedzieć się, dlaczego czujemy zapach, co się dzieje w wodzie w czasie jej wrzenia, na czym polega palenie się węgla. Te procesy oraz inne zostały pokazane przy pomocy dynamicznych modeli tworzonych komputerowo.”

W czasie wykładu odpowiadaliśmy doświadczalnie na pytania m. in. jak sztuczne kwiatki zmieniają barwę, dlaczego tak szybko czujemy zapach, czy jądro – centralny punkt atomu - jest kresem podziału materii. W naszych rozważaniach doszliśmy (w ślad za uczonymi z CERN) do boskiej cząstki (bozonu Higgsa), która ma ponoć odpowiadać za powstanie świata takim, jakim go znamy.

Materiały z bieżącego oraz kolejnych konwersatoriów będą sukcesywnie udostępniane w Pedagogicznej Bibliotece Cyfrowej.

Dorota Witczak, 2 maja 2012 r.

 

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji